
Preberi več...
Na fotografiji: Gloria Kotnik
Foto: FIS
Napisal: Damijan Rifl
.
Rok Flander, Izidor Šušteršič, Jernej Demšar, Rok Marguč, Žan Košir, Jure Hafner ter Gloria Kotnik bodo v soboto v Nemčiji v paralelnem veleslalomu skušali popraviti slab vtis s Kreischberga, kjer nismo imeli finalista. Že na svetovnem prvenstvu v Koreji so naši deskarji nakazali, da se tudi v tej olimpijski disciplini krivulja obrača navzgor. Flander in Košir sta bila finalista, Šušteršič in Demšar pa sta le za las zgrešila šestnajsterico.
Slovenci so na umetno zasneženem pobočju manjšega nemškega zimskošportnega središča že opravili trening. ˝Trening na prizorišču je dobro uspel,˝ pravi trener Gilles Jaquet in hkrati dodaja, da bo pred tekmo ˝polno zaposlen˝ naš fizioterapevt, a upa da bodo deskarji do tekme popolnoma nared. Na ne preveč strmem pobočju bodo seveda v centru pozornosti domačini, ki s Patrickom Busslerjem, Selino Joerg, Anke Karstens, Amelie Kober in Isabello Loebock kotirajo zelo visoko.
Prenos finala si lahko ogledate na Sportklub TV v soboto ob 12:30.
Na jutro tekmovanja (potekalo je 25.januarja) organizatorjem vreme ni bilo kaj prida naklonjeno. Že prejšni dan je vreme pošteno ponagajalo freestyle smučarkam, ki so odigrale vlogo ‘poskusnih zjčic’ na slopestyle progi.
Slaba situacija z vremenom se je čutila tudi na dan slopestyle tekmovanja deskarjev. Proga je bila dokaj počasna, zato, se je tudi kar nekaj deklet poškodovalo.
V finale je prišlo šest deklet in atmosfera se je samo še stopnjevala. Sčasoma se je tudi vreme prilagodilo. Kljub temu, da je prenehalo snežiti, je imela proga še nekaj pasti in tudi na lendingu se je nabralo kar nekaj snega. Vseeno so se dekleta le nekako zbrala in odpeljala dokaj solidne vožnje.
Megan Ginter, ki se je na X-Games pojavila drugič je odpeljala visok back3 in en back7, s svojim nastopom pa si je prislužila bronasto medaljo. Najbolj ‘smooth’ trike je odpeljala Spencer O’Brien, vendar je na zadnji vožnji padla in tako prepustila zmago Jenny Jones, ki je izvedla zmagovalni trik – front7 in si prislužila zlato medaljo na letošnjih X-Games.
Po končanem tekmovanju pri dekletih, so se kmalu pričeli ogrevati tudi fantje. Ogrevanje je samo dvigovalo napeto ozračje. Njhov trening je bil, kot, da bi igral igrico na playstationu.
Shaun White je bil prvi na listi za vožnjo, kar je pomenilo, da se je moral še posebno potruditi, da ga v izpeljanih trikih ne bo premagal še kakšen od preostalih deskarjev. Po prvi vožnji si je priboril samo 50 točk, vendar si jih je v drugi nabral 96. Druga vožnja je bila tudi ključnega pomena, saj mu je pripeljala zlato medaljo. Srebrno medaljo si je prisvojil Scotty Lago, ki si je nabral 94,66 točk, Mikkel Bang pa je z 91,33 točkami dobil bronasto medaljo.
Končni rezultati:
Ženske:
1. Jenny Jones – 90
2. Spencer O’Brien – 87,66
3. Megan Ginter – 82
4. Kjersti Oestgaard Buaas – 75
5. Hana Beaman – 65,33
6. Kimmy Fasani – 64
Moški:
1. Shaun White – 96
2. Scotty Lago – 94,66
3. Mikkel Bang – 91,33
4. Chas Guldemond – 91
5. Peetu Piiroinen – 90,33
6. Andreas Wiig – 88,66
7. Jussi Oksanen – 75,00
Na zelo pričakovanem 5Star Burtonu se bodo lahko prav domači ‘amaterski’ in odločni pro-riderji pomerili z deskarji, ki trenutno zasedajo najvišja mesta na TTR lestvici. Na eventu lahko pričakujemo mariskaj zanimivega, saj se je na kvalifikacijsko listo vpisalo več kot 100 deskarjev. Veliko pričakujejo predvsem od lokalnega deskarja Jeda Audersona, med drugim pa tudi od Drewa Brihtona (ZDA), Eliasa Elhardta (Nemčija), Justina Lamareuxa in Charmainea Ironsidea (Kanada) in od Arthurja Longa (Francija).
Trenutno ‘stanje’ na ženski lestvici TTR turneje pa je sledeče:
Lisa Wiik iz Norveške, ki je zmagala v slopestyle kategoriji na 6Star Burton European Open je pristala na 10.mestu lestvice. Wiikova bo najverjetneje svojo zmago poskušala ponoviti v Kanadi, ter tako svoje mesto na lestvici prestaviti za nekaj mest višje. Njena velika konkurenca pa je Kelly Clark iz ZDA, ki se bo tudi najverjetneje udeležila tekomavanja v Calgaryiju in tako mogoče izpodrinila mesto Lisi Wiik.
Ob pogledu na moško TTR lestvico je zelo težko napovedovati zmagovalca. V sredini silovite sezone se lahko spremeni še marsikaj. Posebno lahko spremembe prineseta 2 eventa – 5Star Redbull Snowscrapers in 6Star Billabong Air&Style v Innsbrucku. Zelo težko je oceniti tudi kdo se bo povzpel po TTR lestvici, še posebno po omenjenem kanadskem eventu, saj ogromno deskarjev, ki se nahajajo na top10 tekmuje tudi na tem tekmovanju. Napovedujejo pa sicer dokaj napeto tekmo, najverjetneje se bo tako na lestvici spremenilo marsikaj že v naslednjih nekaj tednih. Med drugim bodo tudi v Calgaryiju nastopila velika imena deskarske scene. Pričakujemo lahko – 2. na lestici Peetua Piiroinena (Finska), sedmo uvrščenega lestvice Charles Reida (Kanada) in nejgovega rojaka Sebastiana Toutanta, ki se nahaja na 9.mestu.
Sicer pa se bosta istočasno odvijali še dve druge Swatch TTR prireditve :
6. – 7. februar – Rookiji se bodo pomerili v Mont Tremblandu v Quebecu na 3Star Snowboard Backyard Bang
7. – 8. februar – 3Star Burton AM Series se bo odvijal v Park Cityju v Utahu (ZDA)
Swatch TTR lestvica deskarjev:
Moški:
1. Guldemond, Chas - ZDA
2. Piiroinen, Peetu - Finska
3. Korpi, Janne - Finska
4. Pearce, Kevin - ZDA
5. Malin, Markus - Finska
6. Mattila, Risto - Finska
7. Reid, Charles - Kanada
8. Aguirre, Mason - ZDA
9. Toutant, Sebastien - Kanada
10. Maurer, Stephan - Švica
Ženske:
1. Anderson, Jamie - ZDA
2. Candrian, Sina - Švica
3. Rennie, Kara - Kanada
4. Maas, Cheryl - Nizozemska
5. Davis-Meehan, - Michaela - Australija
6. Karlinski, Jordie - ZDA
7. Pancochova, Sarka - Češka
8. Oestgaard Buaas, Kjersti - Norveška
9. Clark, Kelly - ZDA
10. Wiik, Lisa - Norveška
Po prvem ponesrečenem skoku v kvalifikacijah, je bil 25 – letni Celjan v drugo uspešnejši, ocena 27,9 je bila hkrati najvišja kvalifikacijska ocena dneva. V finalu so Petka prehiteli trije deskarji in končal je na nehvaležnem četrtem mestu. ˝Škoda, bil sem zrel za medaljo. V kvalifikacijah in na treningu mi je šlo res dobro,˝ je nekoliko zadržan Petek, ki je hkrati zadovoljen da je prebrodil rezultatsko krizo in se nadeja dobrih skokov in posledično rezultatov v nadaljevanju sezone.
Finc Markku Koski je osvojil prvo zlato za Finsko, drugi je bil Belgijec Seppe Smits, tretji pa Avstrijski veteran Stefan Gimpl. Brez kolajne sta med drugimi ostal branilec naslova Francoz Mathieu Crepel (7.) in Finec Petja Piiroinen (6.)
V isti kvalifikacijski skupini kot Petek sta skakala tudi Marko Grilc in Domen Bizjak. Grilc je bil v prvem poizkusu, podobno kot v na premierni tekmi svetovnega pokala oktobra v Londonu, blizu finalu. V drugo je zato poizkušal z zahtevnejšim skokom (prav s tistim kot v Londonu), a mu preboj v finale žal ni uspel. Osmi izid v skupini za Petkovega vrstnika, povratnika po poškodbi pomeni končno 14. mesto. ˝ Ni slabo. Zadovoljen sem. Po dolgi odsotnosti pravzaprav sploh nisem imel velikih pričakovanj,˝ pravi Grilc. Preddvorčan Domen Bizjak je osvojil dvanajsto mesto v isti kvalifikacijski skupini in končno 25. mesto. Drugi Gorenjec, z 29- leti najstarejši reprezentant v disciplinah prostega sloga, pa je bil v prvi kvalifikacijski skupini šestnajsti, kar pomeni končno 34. mesto.
Cilka Sadar je z osmim mestom na nedavnem Burtonovem odprtem prvenstvu v Šivci dokazala, da sodi v svetovni vrh v olimpijski disciplini snežni žleb. V kvalifikacijah na njenem prvem članskem svetovnem prvenstvu je s tretjim mestom v prvi kvalifikacijski skupini to le potrdila in se s šestim rezultatom prebila v polfinale, preboj med finalistke pa ji ni uspel. S končnim desetim mestom je dosegla četrto slovensko uvrstitev med deseterico na tem svetovnem prvenstvu. Zmagal je favoritinja Kitajka Jiayu Liu, srebro je osvojila Avstralka Holly Crafword, bronasta pa je bila tako ket pred dvemi leti v Arosi Poljakinja Paulina Ligocki.
Tudi med deskarji je na vrhu Azijski deskar. Japonec Ryoh Aono, ki je tako kot Liujeva zmagal na zadnji tekmi za svetovni pokal pred prvenstvom se je najboljše znašel v vetru in poledenelem žlebu. Srebro je osvojil Kanadčan Jeff Batchelor, bron pa prvak z Arose 2007 Francoz Mathieu Crepel. Mariborčan Klemen Flisar je svetovno prvenstvo zaključil v kvalifikacijah in zasedel 39. mesto med petinšestdesetimi uvrščenimi deskarji.
Cilka Sadar je z osmim mestom na nedavnem Burtonovem odprtem prvenstvu v Šivci dokazala, da sodi v svetovni vrh v olimpijski disciplini snežni žleb. V kvalifikacijah na svetovnem prvenstvu je s tretjim mestom v prvi kvalifikacijski skupini to le potrdila in bo jutri zgodaj zjutraj po našem času deskala v polfinalu. S še petimi preostalimi polfinalistkami se bo borila za dve mesti, ki vodita v finale šesterice. Finale sta si že zagotovili prvo uvrščeni z obeh skupin. V Cilkini skupini je bila najboljša Kitajka Jiayu Liu pred Japonko Soko Yamaoko. Poleg tretje uvrščene Sadarjeve sta se v polfinale uvrstili še branilka bronaste medalje z Arose 2007 Poljakinja Paulina Ligocki in Kitajka Zhifeng Sun. Z druge skupine sta se neposredno v finale uvrstili Španka Queralt Castellet ter Avstralka Holly Crawford. V polfinalu pa bodo deskale: Rana Okada (Japonska), Sarka Pancochova (Češka) in Shiho Nakashima (Japonska). Cilka Sadar je dosegla absolutno 6. izid kvalifikacij.
Moški so deskali v treh kvalifikacijskih skupinah. V finale dvanajsterice sta se uvrstila prvo uvrščena z vseh tretjih skupin, naslednja četverica iz treh skupin pa se bo v polfinalu pomerila za preostalih šest mest v finala. V odsotnosti Američanov so bili v vseh kvalifikacijskih skupinah na vrhu Evropejci. Francozem in Fincem bodo za medalje največji konkurenti Japonci.
Ženske finalistke (neposredno v finale): Jiayu Liu (Kitajska), Soko Yamaoko (Japonska), Queralt Castellet (Španija), Holly Crawford (Avstralija)
Ženske polfinalistke: Cilka Sadar (Slovenija), Paulina Ligocki (Pol), Zhifeng Sun (Kitajska), Rana Okada (Japonska), Sarka Pancochova (Češka), Shiho Nakashima (Japonska)
Moški finalisti (neposredno v finale): Mathieu Crepel (Francija), Christina Haller (Švica), Gary Zebrowski (Francija), Ryoh Aono (Japonska), Markku Koski (Finska), Xiaoye Zeng (Kitajska)
Moški polfinalisti: James Hamilton (Avstrija), Risto Matilla (Finska), Nathan Johnstone (Avstralija), Kohhei Kudoh (Japonska), Kohdai Watanabe (Japonska), Eemeli Iikka Laari (Finska), Olivier Gitlier (Francija), Sergio Berger (Švica), Justin Lamoureux (Kanada), Jeff Bachellor (Kanada), Wancheng Shi (Kitajska), Roger S. Kleivdal (Norveška)
Tako kot na zadnji tekmi svetovnega pokala so se tudi na svetovnem prvenstvu v paralelnem slalomu prav vsi Slovenci prebili v finale šestnajsterice. V kvalifikacijah je bil izmed Slovencev najhitrejši Rok Flander (2.) Jernej Demšar je dosegel osmi kvalifikacijski čas, Rok Marguč enajstega ter Žan Košir trinajstega. Tako kot v Kreischbergu je bil v finalu najboljši Rok Flander, ki je najprej zanesljivo odpravil z italijanskim specialistom za slalom Rolandom Fischnallerjem. V četrtfinalu je ˝padel˝ še Rokov naslednik ˝na veleslalomskem prestolu˝ – Kanadčan Jasey Jay Anderson. V polfinalu pa se je ustavilo, Flandra je ugnal Francoz Sylvain Dufor, ki je znova dokazal, da se odlično znajde v slabih razmerah. V boju za tretje mesto je Flander po napaki v drugi vožnji klonil in tako po zlatu in bronu leta 2007 v Aorsi ostal brez odličja. Vsi preostali Slovenci so izpadli v osmini finala. Demšarja (končno deseto mesto) je izločil Avstrijec Andreas Prommegger, Koširja (končno 13. mesto) Nemec Patrick Bussler, Marguča (končno 12. mesto) pa Sylvain Dufor. Slednji je še drugi dan zapored osvojil srebro. Svetovni prvak je postal Avstrijec Benjamin Karl, ki se je po poškodbi na najboljši možni način vrnil na tekme najvišje ravni.
Med dekleti je zmagala Švicarka Fraenzi Maegert-Kohli, ki je bila v finalu hitrejša od letos najboljše alpske deskarke Avstrijke Doris Günther. Bronasta je bila Rusinja Ekaterina Tudegesheva, ki je v malem finalu ugnala Avstrijko Marion Kreiner. Gloria Kotnik je osvojila 21. mesto.
Slovenski deskarji in deskarke v letošnji sezoni v paralelnem veleslalomu niso bili pretirano uspešni, saj je bila pred svetovnim prvenstvom edina slovenska uvrstitev med elitno šestnajsterico Demšarjevo petnajsto mesto decembra v Limone Piemontu. Tokrat smo imeli na tekmi, ki je glede na pogoje na progi spominjala na omenjeno italijansko, dva finalista. Žan Košir je dosegel četrti, prvak z Arose 2007 Rok Flander pa petnajsti kvalifikacijski čas. Le za sedemnajst stotink je na sedemnajstem mestu brez finala ostal Izidor Šušteršič. Mesto za najstarejšim reprezentantom je končal Jernej Demšar (18.), aktualni mladinski svetovni prvak Jure Hafner pa je zasedel končno enaindvajseto mesto. Da na velikih tekmah štejejo izkušnje je znova dokazal 33- letni kanadski veteran Jasey Jay Anderson, ki je po letu 2005, ko je na domačem terenu postal svetovni prvak v obeh paralelnih disciplinah, znova svetovni prvak. V finalu je bil hitrejši od presenetljivega finalista, Francoza Sylvaina Duforja, ki se odlično znajde na slabše pripravljenih progah. V boju za bron je mladi Kanadčan Matthew Morison premagal povratnika na tekme Avstrijca Benjamina Karla. Slednji je letos nastopil le na uvodni tekmi svetovnega pokala, nato pa se je poškodoval in zato izpustil decembrsko-januarski del svetovnega pokala. Prav na četrto uvrščenega je v osmini finala naletel Rok Flander, ki je v prvi vožnji napravil napako, tako da tudi v drugo ni bil kos povratniku na tekme najvišjega ranga. Flander je paralelni veleslalom tako končal na petnajstem mestu. Žan Košir se je v osmini finala pomeri z bronastim Morisonom. V prvi vožnji se je Žan zaustavil, saj je menil da ga je Morison nepravilno oviral. V drugo maksimalnega pribitka sekunde in pol ni nadomestil in tako tekmo končal na devetem mestu, kar je glede na letošnje veleslalomske izide dober obet pred jutrišnjim slalomom. ˝Sem star, a srečen,˝ se je po tekmi pošalil 33- letni novi svetovni prvak, oče dveh otrok, ki se je v Koreji vedno dobro znašel.
Med dekleti je naslov svetovne prvakinje osvojila Marion Kreiner. Za 27 –letnico iz Gradca je to prvi veliki naslov. V avstrijskem finalu je bila boljša od letos najuspešnejše alpske deskarke Doris Günther. Tretja je bila nekoliko presenetljivo Švicarka Patrizia Kummer, ki je v malem finalu Japonki Tomoka Takeuchi preprečila osvojitev prve japonske kolajne v alpskih deskarskih disciplinah. Gloria Kotnik je bila diskvalificirana v prvi vožnji in je svetovno prvenstvo končala brez uvrstitve.
Svetovno prvenstvo v deskanju na snegu na RTV SLO 2:
Paralelni veleslalom (PGS)
Torek, 20.1. ob 15:10, finale - POSNETEK
Paralelni slalom (PSL)
Sreda, 21.1. ob 13:30, finale - POSNETEK
Skoki prostega sloga (BIG AIR)
Sobota, 24.1. ob 21:15, finale - POSNETEK
Svetovno prvenstvo v deskanju na snegu na ORF 1:
Paralelni veleslalom (PGS)
Torek, 20.1. ob 4:35, finale – V ŽIVO
Paralelni slalom (PSL)
Sreda, 21.1. ob 4:40, finale – V ŽIVO
Snežni žleb (HALF PIPE)
Petek, 23.1. ob 4:55, finale – V ŽIVO
Iz kvalifikacij pa vse do velikega finala se je na tem prestižnem Burtonovem tekmovanju serije TTR v snežnem žlebu prebila Ljubljančanka Cilka Sadar, ki tako z lepo popotnico odhaja na FIS svetovno prvenstvo v Korejo. V kvalifikacijah je zaostala le za Britansko veteranko Lesley McKenna, nato pa je odlično deskala tudi v polfinalu, kjer je za Olimpijsko prvakinjo iz leta 2002 Američanko Kelly Clark in Norvežanko Linn Haug osvojila tretje mesto, ter se tako uvrstila v finale elitne osmerice. Za Cilko so v polfinalu med drugim zaostale prva olimpijska prvakinja (Nagano, 1998) v snežnem žlebu Nemka Nocola Thost, pa bronasta Norvežanka s Torina 2006 Kjersti Buuas, Nizozemka Cheryl Mass, Američanka Jamie Anderson in še nekatere deskarke, ki so že posegale po najvišjih mestih na številnih mednarodnih TTR in FIS tekmovanjih. Sadarjeva v finalu ni ponovila voženj s kvalifikacij in polfinala in je tako osvojila končno osmo mesto. ˝Pred odhodom sem verjel, da je ob lepo izvedeni vožnji lahko v finalu,˝ je o Cilkinih kvalitetah prepričan trener Luka Gartner.
V slopestyle kategoriji je bila Sadarjeva v kvalifikacijah prav tako druga, s tekmovanjem pa je zaključila v polfinalu in zasedla končno 12. mesto. ˝Ta uvrstitev je vsekakor dobra, saj se Cilka primarno posveča treningu snežnega žleba, ˝ je tudi z nastopom v drugi disciplini, ki bo letos prvič tudi del FIS-ovega svetovnega pokala zadovoljen Gartner. V slopestylu je bila najboljša Norvežanka Lisa Wiik, druga je bila domačinka Sina Candrin, tretja pa Norvežanka Kjersti Buaas. Med moškimi je bil na vrhu znova Američan. Danny Davis je zmagal pred Fincem Peetujem Piiroinenom ter Američanom Shaunom Whiteom. Slednji je zmagal v skupnem seštevku obeh disciplin, pri ženska je bila to Kjersti Buaas. Oba sta si poleg 15 000 dolarjev nagrade prislužila še Volvo XC 60.
Burtonova globalna serija pod okriljem TTR, ki se je poleti začela na južni polobli s tekmama na Novi Zelandiji in v Avstraliji, se nadaljuje s premiernim Kanadskim Burtonovim Odprtim prvenstvom februarja, zaključi pa se v Strattonu na Odprtem prvenstvu ZDA. Skupni zmagovalec in zmagovalka Burtonove serija bosta za nagrado prejela po 100 000 ameriških dolarjev.
Pred tekmami v absolutni konkurenci so s tekmovanjem na tem prestižnem tekmovanju Burtonove serije pod okriljem organizacije TTR (Ticket to ride) začeli mladi deskarji in deskarke v kategoriji do 14 let. Že v prvi tekmovalni disciplini, slopestyle-u, smo na stopničkah svojega predstavnika imeli tudi Slovenci. Velenjčan Tim Kevin Ravnjak je za Švicarjema Patrickom Burgenerjem in Janom Scherrerjem osvojil tretje mesto. ˝Tim Kevin je prikazal izjemne vožnje in uvrstitev na tretje mesto v kategoriji do 14 let je res izjemen dosežek, saj je star šele 12 let, ˝ je zadovoljen trener mladinske ekipe prostega sloga Luka Gartner. Filip Kavčič z Gorenje vasi je osvojil enajsto mesto. V konkurenci deklic, kjer je zmagala 11-letna Američanka Ty Walker Slovenci nismo imeli predstavnic.
V finalu snežnega žleba v kategoriji do 14 let sta deskala Tim Kevin Ravnjak (3. po kvalifikacijah) in Filip Kavčič (7.). Brez finala je na 30. mestu ostal Medvodčan Daniel Žilaji. Ravnjaku so sodniki v finalu, zaradi prehitro zaključenega nastopa, odbili točke, kar ga je stalo stopničk in je tako tekmovanje končal na osmem mestu. Je pa zato presenetil Gorenjec Filip Kavčič, ki je s tretjim mestom poskrbel za drugo slovensko uvrstitev na stopničke. ˝Za Filipa je bilo pred odhodom v Švico težko napovedati oziroma postaviti realno dosegljive cilje, saj se je na decembrskem treningu poškodoval in do novega leta ni smel trenirati. Izjemno sem bil presenečen nad njegovimi vožnjami,˝ je bil nad drugo zaporedno uvrstitvijo varovanca na stopničke navdušen Gartner. Tako kot v ˝slopestyle-u˝, sta tudi v snežnem žlebu na vrhu stala Švicarja Burgener in Scherrer. Med dekleti, kjer Slovenk ni bilo, je zmagala Francozinja Emma Bernard.
Finale deskarjev je bilo še posebej napeto, saj je najhitrejši kvalifikant Markus Schraier do naslova svetovnega prvak prišel šele po tem, ko je v ˝ciljnem šprintu˝ le za nekaj centimetrov prehitel Francoza Xavierja Deleruja. ˝Res odličen občutek. Ob prečkanju ciljne črte sem vedel, da sem prvak,˝ je takoj po tekmi povedal Avstrijec, ki se je s hitrim deskanjem izkazal že na zadnjih tekmah svetovnega pokala, a po najhitrejših kvalifikacijskih časih nikoli ni posegel povsem na vrh. Nekoliko razočaran je bil po napetem razpletu prvak z Arose 2007 Xavier Delarue, ki se je tokrat moral zadovoljiti s srebrom. ˝Vseskozi sem bil v ospredju, na predzadnjem skoku pa sem žal napravil napako,˝ je bil nekoliko razočaran prvi izmed treh bratov Delarue, ki deskajo na tekmah najvišjega nivoja. V svoji paradni disciplini so nekoliko razočarali severnoameriški deskarji, saj so pričakovali več kot le bron, ki ga je osvojil Američan Nick Baumgartner. Brez medalje je na četrtem mestu v velikem finalu končal Kanadčan Tom Velisek.
Slovenec Matija Mihič je tekmo končal brez uvrstitve v kvalifikacijah. Prve vožnje ni končal, v drugo pa ni štartal. Rok Rogelj, ki je bil med kandidati za uvrstitev v finale zaradi poškodbe ni nastopil.
Med dekleti je naslov svetovne prvakinje slavila mlada 18-letna Norvežanka Helene Olafsen, ki se sicer primarno posveča snežnem žlebu. ˝Na progi sem se počutila dobro, precej bolje, kot dan prej v kvalifikacijah, ko sem bila šele sedma,˝ je povedla nova svetovna prvakinja, ki je zmagal v vseh finalnih bojih. Srebro in bron sta pripadli Švicarkam. Druga je bila Olivia Nobs, tretja pa Mellie Francon. Brez kolajne je na četrtem mestu ostala izkušena Kanadčanka Maelle Ricker.
21 – letni Avstrijec, ki je pred svetovnim prvenstvom dobro formo potrdil s petim in drugim mestom je bil v kvalifikacijah za 37 stotink hitrejši od zmagovalca prve tekme v Bad Gasteinu, Francoza Xavierja Deleruja ter 39 stotink od Švicarja Fabia Caduffa. Slovenec Rok Rogelj, ki je letos nanizal same finalne uvrstitve, zaradi posledic padca na zadnji tekmi za svetovni pokal ni štartal. Je pa nastopil mladi Matija Mihič, ki pa prve kvalifikacijske vožnje ni končal, v drugo pa ni štartal.
Med dekleti so bila v vožnji na čas najhitrejše Švicarke. Olivia Nobs je bila za dobre pol sekunde hitrejša od Mellie Francon in Sandre Frei. Vodilne v skupnem seštevku svetovnega pokala Američanke Lindsey Jacobellis ni bilo na štartu.
Finalni boji na izločanje, ki bodo dali nova svetovna prvaka bodo na sporedu jutri.
Tekmovanje v Laaxu se je sicer začelo že prejšnjo sredo in sicer z junior (pod 14 let) tekmovanjem v pipeu in slopestylu, kjer je v obeh kategorijah slavil mladi Patrick Burgener. Pri dekletih je v slopestyle tekomovanju zmagala Ty Walker, v pipe tekmi pa Emma Bernard.
Sledile so kvalifikacijske tekme v slopestylu, kjet sta Stale Sandbech in Lonnie Kauk povedla pred ostalimi desetimi tekmovalci. V ženskih slopestyle kvalifikacijah sta se najbolje odrezali Lisa Wiik in naša Cilka Sadar.
V nadaljevanju se je enajst tekmovalcev, na čelu z Fincem Ilkkom-Eemeliom Laariom in Norvežanom Stalom Sandbechom kvalificiralo v pipe kategoriji. Med ženskami pa so se najbolje odrezale Lesley McKenna, naša Cilka Sadar, Lisa Wiik in Sarka Pancochova.
V včerajšnem polfinalu pa se je med sabo pomerilo 16 tekmovalcev in 8 tekmovalk. Med ženskami je z devetimi točkami prednosti zanesljivo povedla Kelly Clark, pred Norvežanko Linn Haug in našo Cilko Sadar. Na tekmovanju pa se je poškodovala Jamie Anderson, ki je dobesedno poletela iz pipa in se po vsej vrjetnosti v pipe nebo vrnila še kakšen teden ali dva. S tem se je zožil tudi seznam favoritk za jutrišno tekmovanje v Slopestyle finalu.
Polfinalni rezultati :
1 Clark, Kelly (ZDA) - Burton - 91.17
2 Haug, Linn (Norveška) - Burton - 82.33
3 Sadar, Cilka (Slovenija) - Burton - 79.50
4 Thost, Nicola (Nemčija) - Burton - 74.67
5 Pancochova, Sarka (Češka) - Bern Unlimited - 72.50
Moški polfinalni nastop se je odvijal predvsem v znamenju dvoboja med Kevinom Pearcom in Shaunom Whitom, ki sta se z atraktivnimi nastopi borila za prvo mesto, a na koncu so sodniki odličili, da le to pripada Kevinu Pearcu. Tretje mesto je na koncu pripadlo Švicarju Christianu Hallerju.
Polfinalni rezultati:
1. Pearce, Kevin (ZDA) - Burton - 95.00
2. White, Shaun (ZDA) - Burton - 91.83
3. Haller, Christian (Švica) - Burton - 89.33
4. Malin, Markus (Finska) - Thirty Two - 84.17
5. Schmidt, Christophe (Nemčija) - Head - 80.67
Zgolj osemindvajset deskarjev in devetnajst deskark se je v japonskem Guju, ki letos drugič zapored gosti tekmo svetovnega pokala, pomerilo na zadnji tekmi za svetovnei pokal pred svetovnim prvenstvom v Koreji.
V moški konkurenci je zmagal 18 - letni domačin Ryoh Aono, ki je po drugem mestu na uvodni tekmi svetovnega pokala na novozelandski Cardoni tokrat zmagal. Aono, ki je lani zmagal na prizorišču letošnjega svetovnega prvenstva je tako še šestič zmagal na tekmi za svetovni pokal. Drugo mesto je zasedel Avstralec Ben Mates, tretje pa Kitajec Wanceng Shi.
Med dekleti je prav tako zmagala favorizirana tekmovalka. 17- letna Kitajka Jiayu Liu je po decembrski zmagi v švicarskem Saas Feeju zmagala še drugič zapored in je prav gotovo ena izmed glavnih favoritinj za vrh tudi na bližajočem svetovnem prvenstvu. Drugo mesto je osvojila Liujina rojakinja in vrstnica Zhifeng Sun, tretja pa je bila Japonska veteranka, 34 – letna Soko Yamaoka. Slovenka Cilka Sadar na tretji tekmi svetovnega pokala ni nastopila, saj te dni deska na prestižnem tekmovanju najvišjega ranga serije TTR, Burton European Open-u v švicarskem Laaxu. Prav danes se je s tretjim rezultatom polfinala uvrstila v finale osmerice, ki bo na sporedu v petek. Že jutri bo Cilka deskala tudi v polfinalu discipline slopestyle. Odlični izidi na močnem tekmovanju so prav gotovo dobra spodbuda pred odhodom v Korejo, kjer bo v disciplin snežni žleb poleg Sadarjeve Slovenijo zastopal še Klemen Flisar.
V skupnem seštevku discipline vodita današnja zmagovalca, Cilka Sadar je na 29. mestu, med fanti pa Luka Jeromel 84., Klemen Flisar 85., Kristjan Žilaji 88. in Filip Kavčič 92.
Naslednja tekma svetovnega pokala v snežnem žlebu bo v začetku februarja v italijanski Bardonechii. Prav tam se bodo deskarji prostega sloga premierno pomerili na tekmi za svetovni pokal tudi v disciplini ˝slopestyle˝.
Zmagovalec tekmovanja je bil Freddy Austbo iz Norveške (Nabral si je 500 Swatch TTR točk, ki se skozi omenjeno turnejo nabirajo in so na koncu tudi ključne za zmagovalca turneje), ki je tako pristal na 91.mestu Swatch TTR lestvice. Drugo mesto je zasedel japonski akrobat Atsushi Ishikawa (trenutno zaseda 71.mesto na TTR lestvici). Tretjo stopničko pa je grel še en skandinavec - Kalle Ohlson iz Švedske (na lestvici je preskočil kar 500 mest).
Sicer pa so bili letošnji vremenski pogoji malo nenaklonjeni eventu, ki so ga kljub vetru, brez prekinitve, le uspešno izpeljali do konca.
Kljub malo slabšim vremenskim razmeram je zmagovalec Freddy Austbo, prikazal kar nekaj zanimivih trikov - Backside 540, Cab 540, Backside 180 na wave - boxu in Rock’n’Roll to Fakie na Wall ridu.V finale najboljših 5, sta se na Red Bull Nanshan Open uvrstila tudi Tyler Chorlton (Velika Britanija) in Markus Keller (Švica). Chorlton je med drugim pokazal nekaj double flipov kakršnih na Kitajskem prizorišču še niso videli. Njegovi drzni triki so ga povzdignili na 115. mesto, kar je najboljši rezultat Chorltona do sedaj na Swatch TTR lestvici. Švicarski Markus Keller pa je trenutno na 72. mestu lestvice.
Med drugim je svoje rezultate na lestvici ‘popravilo’ nekaj avstrijskih deskarjev. Werner Stock je preskočil kar 172 mest, medtem, ko je Peter Koenig pristal na 103. mestu.
Na lestvici pa napredujejo tudi kitajski deskarji. Wanglei, najboljši deskar na Kitajskem je prikazal dva nora trika, Backside in Frontside 720. Prav zaradi tega pa je pohvalno preskočil kar 472 mest na omenjeni lestvici.
17. in 21. januarja se Swatch TTR turneja seli na 3Star Protest World Rookie Fest, ki bo potekal pri naših zahodnih sosedih. Prav v Italiji pa bodo imeli možnost deskarji rookiji pokazati svoje znanje in tako mogoče postati tudi naslednja generacijo pro deskarjev.
Rezultati sedme Red Bull Nanshan Open
1 - Freddy Austbo (Norveška
2 - Atsushi Ishikawa (Japonska)
3 - Kalle Ohlson (Švedska)
4 - Markus Keller (Švica)
5 - Tyler Chorlton (Velika Britanija)
6 - Jakob Wilhelmson (Švedska)
7 - Yongho Lee (Korea)
8 - Teo Konttinen (Finska)
9 - Werner Stock (Avstrija)
10 - Sergey Lapushkin (Rusija)
11 - Matevž Petek (Slovenija)
12 - Filippo Kratter (Italija)
22- letni Celjan je v Kasbergu v soboto že tretjič v karieri zmagal na tekmi za evropski pokal, vse zmage pa je dosegel v paralelnem veleslalomu. V velikem finalu je bil Rok boljši od Švicarja Kasparja Fluetscha, tretji pa je bil po zmagi nad Johannom Stefanerjem (Avs) njegov rojak Daniel Leitenstorfer. Tim Mastnak je osvojil 33. mesto, Matic Prešern 65. ter Marko Vezovišek 73. mesto med šestinsedemdesetimi uvrščenimi deskarji. Med dekleti je zmagal Rusinja Svetlana Boldykova pred domačinko Ino Meschick in še eno Rusinjo - Ekaterino Tudegeshevo. Patricia Mastnak je bila 49., Iva Polanec pa 53. v konkurenci šestinpetdesetih tekmovalk.
V nedeljo je bil na sporedu še paralelni slalom, kje se je Marguč znova uvrstil v finalne dvoboje. V malem finalu je v boju za druge zaporedne stopničke klonil proti Kasparju Fluetschu, ki ga je dan pred tem v velikem finalu premagal. Zmagal je Daniel Leitenstorfer, ki je prav tako ponovno bil dvoboj z rojakom Johannom Stefanerjem, a je bil, tako kot dan prej, znova boljši. Matic Prešern je bil 64., Tim Mastnak 71. in Marko Vezovišek 74. med osemdesetimi uvrščenimi deskarji. Med deskarkami je bila v slalomu najboljša Ina Meschick, druga je bila Camille De Faucompret (Fra), tretja pa po zmagi nad Eri Yanetani (Jap) Švicarka Julie Zogg. Iva Polanec je dosegla 38. čas, mesto za njo pa je končala Patricia Mastnak. Uvrščenih je bilo triinpetdeset deskark.